BALIKESİR SUSURLUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HIRVATİSTAN HÜKÜMETİ BURSLARI HAKKINDA

HIRVATİSTAN HÜKÜMETİ BURSLARI HAKKINDA

Hırvatistan Hükümeti Bursları

Kültürel anlaşmalar kapsamında Hırvatistan Hükümetince, Hükümetimiz emrine 2021-2022 akademik yılı için toplamda iki adet 8 ay süreli doktora sonrası çalışmalar ya da doktora araştırma bursu tahsis edilmiştir.

Burs başvuru koşulları ve genel şartlar  http://abdigm.meb.gov.tr/www/2021-2022-hukmet-burslari/icerik/1490  adresinde yer almakta olup başvurular 10 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecektir. 

Ayrıca yabancı ülkeler, kurum ve kuruluşlarca tahsis edilen özel burslara yönelik güncel bilgilere http://abdigm.meb.gov.tr/www/yabanci-hukumet-ozel-burslari/icerik/78 adresinden erişim sağlanabilmektedir.

 

ÖZEL ŞARTLAR:

 1. Adayların doktora öğrencisi ya da doktorasını bitirmiş üniversite akademik personeli olması zorunludur.
 2. Doktora veya araştırma bursu 1.800,00 HRK; doktora sonrası araştırma bursu 3.000,00 HKR aylık ödeme yanı sıra öğrenci yurdunda barınma ve yemek imkanını kapsamaktadır. Yol masrafları bursa dâhil değildir.
 3. Aday, başvurduğu Hırvat yükseköğrenim kurumunun koşullarını sağlamak zorundadır.
 4. Bursun sona ermesinden sonraki 30 gün içinde her bursiyer gerçekleştirdiği çalışma ve araştırmalarla ilgili ayrıntılı bir Final Raporu´nu ve danışmanının araştırmayla alakalı hazırladığı belgeyi Hareketlilik ve AB Programları Kurumuna teslim etmelidir. Bu şart yerine getirilmediği takdirde, bursun iadesi talep edilir.
 5. Aday doktora öğrencileri en fazla 35 yaşında olmalıdırlar. Doktorasını bitirmiş üniversite akademik personelinde yaş sınırı bulunmamaktadır.
 6. Araştırma için başvuruda bulunan adaylar akıcı bir şekilde Hırvatça ya da İngilizce konuşabilmelidirler. "Araştırma" terimine doktora ya da doktora sonrası tezlerine hazırlık ve tıpta uzmanlaşma dışında bilimsel araştırmanın herhangi bir biçimi de dâhildir.
 7. Aday, program organizasyonu ile ilgili ev sahibi kurumdan bir akademik danışmanla önceden iletişime geçmelidir.
 8. Hırvatistan'da gidilecek kurumdan bir davet mektubu alınmalıdır.
 9. Adayların başvuru belgelerini 15 Mayıs 2021 tarihine kadar Hırvatistan'ın online başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.


ADAYLARDAN TALEP EDİLEN BELGELER:

 1. https://www.mobilnost.hr/scholarship_application/adresinden ulaşılabilecek başvuru formunun on-line ve basılmış halleri (Form başvuru sistemine 14 Mayıs 2021 tarihine kadar yüklenilmeli, daha sonra PDF formatında çıktısı alınarak imzalanmalıdır.
 2. Pasaport ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. (Europass formatında) özgeçmiş (http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/EuropassCV/CVTemplate.csp)
 4. Yayın listesi
 5. Edinilen en yüksek unvan/diplomanın kopyası
 6. Doktora öğrencileri için doktora öğrencisi olduğuna dair belge
 7. En fazla iki sayfalık tam ve ayrıntılı çalışma planı
 8. İngilizce ya da Hırvatça dil yeterlilik belgesi
 9. Söz konusu disiplinin tanınmış iki uzmanından alınmış tavsiye mektupları (davet mektubuna eklenecek)
 10. Hırvatistan´da gidilecek kurumun yolladığı davet mektubu
 11. Sağlık durumunun uygun olduğunu gösteren sağlık raporu
 12. Türkçe Başvuru Formu
 13. Adli Sicil Belgesi (e devlet üzerinden alınabilir)

ÖNEMLİ NOT:

 •     Adli sicil belgesi ve Türkçe başvuru formu hariç diğer tüm belgelerin İngilizce ya da Hırvatça hazırlanması gerekmektedir.
 •     Adayların, başvuru belgelerini mülakat tarihine kadar murat.yilmazer@meb.gov.tr adresine iletmeleri gerekmektedir.
 •     Adaylar programlar ve burs hakkında detaylı bilgilere http://www.mobilnost.hr/en/content/bilateral-programmes-of-mobility-in-higher-education/ adresinden ulaşabileceklerdir. Adayların bu adreste yer alan bilgileri ve açıklamaları dikkatlice okumaları gerekmektedir.  
 •     Adayların başvuru belgelerini 15 Mayıs 2021 tarihine kadar Hırvatistan'ın online başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

Yeni mahalle Hafız Hakkı Sokak, Susurluk, Balıkesir - 0266 865 24 04

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.