BALIKESİR SUSURLUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKÇE EĞİTİM PLATFORMU AÇILDI

TÜRKÇE EĞİTİM PLATFORMU AÇILDI

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkçemizi hayatın her alanında etkili ve doğru biçimde kullanan dil bilinci yüksek bireyler yetiştirmek amacıyla Türkçe Eğitim Platformu geliştirdi.

"Türkçe Oku, Yaz, Dinle, Konuş, Düşün!" sloganıyla Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen platforma https://turkce.eba.gov.tr/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Teknoloji destekli dil öğrenimi ve öğretiminde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerle öğretmenlerin faydalanabileceği platformda elektronik araçlarla kullanılmak üzere tasarlanan içerikler sunulmaktadır. 

7 kategoriden oluşan platformda yaklaşık 2 bin 200 içerik bulunuyor

Türkçe Eğitim Platformu; "Ders İçerikleri", "Türkçenin Öncüleri", "Doğrusunu Öğren", "Şiir Dünyamız", "Kütüphane", "Eğlen-Öğren" ve "TDK Sözlük" adlı 7 kategoriden oluşuyor. Her kategori kendi içinde farklı ve zengin içerikler barındırıyor.

"Ders İçerikleri" kategorisi, okul öncesinden üniversiteye kadar tüm kademelerde öğrencilerin Türkçe ile Türk Dili ve Edebiyatı derslerindeki beceri ve yeterliliklerini artırmak ve öğretim süreçlerini desteklemek amacıyla hazırlandı. 

"Türkçenin Öncüleri" kategorisinde ise, edebî şahsiyetlere ait infografik, video ve ses içerikleri yer alıyor.

Bir diğer kategori olan "Doğrusunu Öğren", ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin günlük pratikte fazlasıyla yararlanabilecekleri zengin içeriklere sahip. Bu kategoride "Türkçemiz Üzerine" alt başlığında; Türkçenin güzel ve etkili kullanımı konusu ele alınıyor. "Söz Ola" alt başlığında; günlük hayatta sık yapılan ifade yanlışlarının doğru kullanımı gibi konular ele alınıyor.

Bunların yanı sıra, "Şiir Dünyamız" bölümünden birçok şiire ulaşılabiliyor. Bu bölümdeki şiirler video-ses şeklinde yer alıyor.

Platformun diğer önemli kategorileri ise şöyle: 

"Kütüphane" kategorisi, "Okuma Kitapları", "Yardımcı Kaynaklar" ve "Sesli Kitaplar" adlı üç alt başlıktan oluşuyor. "Sesli Kitaplar" da özel gereksinimli çocuklar, okul öncesi ve temel eğitim seviyesi öğrenciler için hazırlanan kitaplar yer alıyor. 

"Eğlen-Öğren" bölümünde, öğrencilerin Türkçeyi bulmaca ve soru-cevap yöntemiyle öğrenebilecekleri etkileşimli içerikler öne çıkıyor.

"TDK Sözlük" kategorisinde ise Türk Dil Kurumu Sözlüklerinin ana sayfasına ulaşılabiliyor.05-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-2023

Yeni mahalle Hafız Hakkı Sokak, Susurluk, Balıkesir - 0266 865 24 04

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.