BALIKESİR SUSURLUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZİN TARİHÇESİ

İLÇEMİZİN TARİHÇESİ

İLÇEMİZİN TARİHÇESİ

İlçemiz Frigyalılar, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçukluların egemenliklerinden sonra, Karesi Beyliği'nin idaresine geçmiştir. Osmanlı idaresine geçmesi ise Orhan Gazi zamanında gerçekleşmiştir. 

Susurluk'un bulunduğu yer, Karesi Beylerinden İne Bey Vakfı'na ait ormanlık ve bataklık boş bir alan iken İne Bey'in torunları burasını bir çiftlik halinde idare etmiştir. Burası çiftlik halinde iken, Bursa ve İstanbul istikametine gidip gelen kervanların konaklama yeri olmuştur. Daha sonra 1634 yılında Karaman tarafından gelen Hacı Hatip Oğulları adlı akıncılar buraya yerleşmişlerdir. Hacı Hatip oğullarının buraya yerleşmesiyle burası köy haline gelmiştir.

Köy halindeyken 1858 ve 1878 Türk-Rus savaşında Anadolu'ya göç eden Bulgaristan ve Kafkas Göçmenleriyle, daha sonra da Ahmet Vefik Paşa tarafından iskân ettirilen Türkmen aşiretleriyle kalabalıklaşmıştır. 

Rivayetlere göre; suyun bolluğu ve sığır sürülerinin de çok bulunması nedeniyle, buraya "Susığırlık" denilmiş, sonradan da zamanla bu isim "Susurluk"a dönüşmüştür. 

Susurluk 1892'de Bucak, 1926'da ise İlçe olmuştur. 5 Eylül 1922 Susurluk'un düşman işgalinden kurtuluş günüdür. İlçemizde her yıl 5 Eylül günü "Kurtuluş Bayramı" olarak kutlanmaktadır. 

Yeni mahalle Hafız Hakkı Sokak, Susurluk, Balıkesir - 0266 865 24 04

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.